Încondeierea ouălor – Activitate

Anunturi No comments
featured image

În sala junilor din incinta bisericii noastre:

Duminică 13 Aprilie de la ora 17 va avea loc o activitate pentru copii recreativă şi de creaţie. Vor picta ouă de plastic.

Marţi 15 aprilie de la ora 16 va avea loc un curs de încondeiere a ouălor de paşte. Deschis copiilor peste 7 ani şi tuturor celor dornici. Recomandăm să veniţi cu ouă fierte pentru a fi pregătite pentru Paşte. Dacă doriţi o amintire pe care să o păstraţi, va trebui să goliţi oul de conţinut înţepându-l cu un ac de seringă, introduceţi aer, scoateţi astfel uşor conţinutul. Spălaţi interiorul tot cu seringa. Pentru a fi uscat puneţi oul cu orificiul pe un şerveţel. Schimbaţi din când în când poziţia într-o zonă uscată a şerveţelului. Gata aveţi obiectul muncii. Haideţi cu el, de restul ne îngrijim noi.

About admin

Add your comment