Sărbătorile Pascale alături de Junii Braşovecheni

Junii Braşovecheni No comments
featured image

La sfârşitul slujbei celei de A Doua Învierii, în Duminica cea Mare a Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, în faţa Troiţei Junilor de la intrarea în Biserică a avut loc ceremonia de învestire a şerjilor pentru un an. Cinstea aceasta, de a conduce ceata junilor au avut-o:

Vătaf: Negură Marius Alin

Armaş mare: Denea Ioan

Armaş mic: Tătar Alexandru Liviu

Sutaş: Tătar Mihai Alexandru

Stegar: Negulici Gheorghe.

Ei au fost cei care în Duminica Tomii şi-au condus colegii la închinare în faţa troiţelor ce ţin de Biserica Adormirii Maicii Domnului din Braşovul Vechi, apoi în faţa bisericii unde au cântat imnul Învierii şi au fost sfinţiţi de preoţi. Apoi au dus mesajul Învierii lui Hristos la celelalte biserici istorice din Cetate şi din Şchei alături de celelalte cete de juni. În final au poposit la Pietrele lui Solomon, în voie bună şi în joc. Hristos a Înviat!

About admin

Add your comment